Derinlerimde

Yürüyüşün Zayıflamaya Faydaları

11.09.2018
364
Yürüyüşün Zayıflamaya Faydaları
 Yürüyüşün Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?
            Yürümek çok basit bir eylem gibi gözükebilir. Ancak yürümenin zayıflamaya, uzun yaşamaya, kanser gibi hastalıklardan korumaya kadar birçok faydası vardır.  Ortalama her gün 30 dakika yürümek yılda 8 kilo vermenizi sağlar ayrıca ömrünüze ömür katar. Eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız özenli egzersizler hayatınızın bir parçası olmalıdır. Eğer kısa sürede kilo verdiren sağlıksız diyetler ile kilo veremeyeceğinizi biliyorsanız, sağlıklı ve devamı bir program istiyorsanız egzersiz yapmadan zayıflayamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.
Yürüyüş yapmak, tüm kasları çalıştıran bir egzersiz olduğundan zayıflama açısından tüm vücutta etki bırakacaktır. Yürüyüş vücuttaki kasları yormamasına rağmen çok iyi çalıştırır.

Yürüyüş Hangi Zamanda Yapılmalıdır?

Yürüyüş yapmak için en güzel zaman sabah saatleridir. Sabah saatlerinde havanın serinliği ve gürültünün yoksunluğu size huzur vererek zayıflamanıza katkı sağlayacaktır. Sabah saatlerinde zamanı olmayanlar için en güzel vakitlerden biri de akşam üzeridir. Akşamüzeri güneş batarken yapılan yürüyüş yine  size huzur verecek ve zayıflamanıza katkı sağlayacaktır.

Yürüme Hızı Nasıl Olmalıdır?

Zayıflamak için en etkili yürüyüş hızı orta hızda yürümektir. Çok yavaş yürümek kaslarınızı tam olarak çalıştırmayacaktır. Çok hızlı yürümek ise sizi kısa sürede yoracak terletecek ve yürüme zamanınızı kısıtlayacaktır. Bu nedenle orta hızda daha uzun süre yürümek vücudunuzda daha fazla fayda bırakacaktır.

Yürüyüş Yemek Öncesi mi Sonrası mı Yapılmalıdır?

Yürüyüşün zayıflamaya yardımcı olabilmesi için yemekten önce yapılması önerilmektedir. Sabah kahvaltısı yapmadan önce, akşam yemeğini yemeden önce yürüyüş yapmak uygundur. Yemekten önce olması aşırı aç olunması gerektiği anlamına gelmemelidir. Çok aç bir şekilde yürüyüş yapmak vücudunuzun direncinin düşmesine sebep olabilir ve zayıflamaya pek katkı sağlamayabilir. Bu sebeple yürüyüşe çıkmadan önce bol su içilmeli ve hafif atıştırmalar yapılmalıdır.

Yürüyüş Yaparak Ne Kadar Kilo Verilebilir?
Zayıflamak amacıyla yapılan yürüyüşlerin, endişe verici hiçbir yanı yoktur. Günde yaklaşık bir saat yürüyüş yapılarak haftalık 400-500 gr kilo verilebilir.

Yürüyüş Yapmanın Diğer Faydaları

Kalp ve akciğerlerin çalışmasını düzenler
Yaşlanmayı erteler
Yüksek tansiyonun düşmesine katkı sağlar
Şeker hastalığı olanlara hastalığın kontrolünde yardımcı olur
Bağırsakların çalışmasına etki eder
Uyku düzenini sağlamaya yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Helin dedi ki:

    Yürüyüş yapmak bence en güzel spor ve kilo vermek isteyen mutlaka yapmalı