Derinlerimde

Televizyonda Moda Defilesi Takip Etmek

10.09.2018
126
Televizyonda Moda Defilesi Takip Etmek
Televizyonda Moda Defilesi Takip Etmek

Moda insanların giyinmeye başladığı tarihten itibaren önemini arttırarak bugünlere gelmiştir. Biraz geçmişe gittiğimizde ilk moda tasarımcısı Charles Frederick Worth ile karşılaşıyoruz. Charles 1800’lerin sonunda  müşterilerine kendi istediği tasarımları yapıp giydirmeyi başardı. İlk haute couture başladı. El işlemeli elbiseler ortaya çıktı. İnsanlar sadece kendisinde olacak elbiseler için büyük heyecan duydu. Charles kısa zamanda çok büyük işler yaptı. Tarihte kayıtlara geçen ilk defileyi de kendisinin yaptığı düşünülüyor. Charles yılda dört defile yaptı. Hepsi de insanların yoğun ilgisi ile karşılandı. Moda soyluların tekelinden çıktı ve orta halli halk da kendine kıyafetler diktirmeye, onları her yerde giymeye başladılar.

Televizyonun Hayatımızdaki Yeri 

Televizyon evlerimizin susmayan bir sesi haline geldi son yıllarda. Dizi izliyoruz, klip izliyoruz, film izliyoruz ve hatta defile izliyoruz. Televizyonun herkesin evine girmesiyle birlikte çok büyük bir kalabalık televizyonda neler yapılacağı ile ilgili kafa patlatıyor ve bugün geldiğimiz noktada televizyonda her şeyi görmemiz mümkün. Buna tabii ki defileler de dahil. Defileler yüksek izlenme oranları yakalayamasalar da çok önemli bir kesim tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bu durum da moda üzerine yayın yapan tematik kanalların ortaya çıkmasına yol açtı.

Televizyonda Moda 

Biraz daha yakın tarihe geldiğimizde ise moda yayıncılığı konusunda karşımıza Fashion Tv çıkıyor. Bir dönemi etkisi alan tv kanalında yedi gün yirmi dört saat boyunca durmaksızın defile yayınlanmaktaydı. Moda sevdalıları, defile severler ekrana kilitlenip mankenlerin podyumdaki danslarını hayranlıkla takip ederdi.

Son dönemlerde ise yılbaşı gecelerinde çok özel bir defile yayınlanıyor. Kanatlı melekler birbirinden ünlü sanatçılar eşliğinde podyumda bir oraya bir buraya koşturuyor. Deyim yerindeyse kanatlanıyor. Bu defileler moda olayını show ile birleştirmiş durumda. Ve bu işin gidebileceği noktalar hakkında önemli ipuçları veriyor.

Modanın bugünlere gelmesinde televizyon çok önemli bir yere sahip. İnsanlar izlediği dizilerdeki karakterler gibi giyinmek istiyor. Birçok dizi adeta defile havasında geçiyor. Karakterler bir gün içinde beş farklı kıyafet değiştiriyor. En pahalısını en havalısını giymek için birbiriyle yarışıyor. İzleyici bu dizileri adeta bir defile izler gibi takip ediyor.

Moda Haftaları

Günümüzde dünyanın pek çok şehrinde moda haftaları düzenlenmekte. Ve bu haftalar büyük kitleler tarafından ilgiyle takip edilmekte. İstanbul Moda haftası da her yıl mart ayı sonunda moda sevenlere kapılarını açıyor ve birbirinden farklı defileleri insanlarla buluşturuyor. Türkiye’den ve dünyadan pek çok tasarımcı işlerini izleyenlerle buluşturma fırsatı yakalıyor.  Defilelere katılamayan insanlar ise bu defileleri televizyonlar aracılığı ile takip ediyor. Sadece ülkemizde değil dünyada da durum böyle. Moda yayıncılığı gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor, daha çok izleniyor. İzlendikçe modacılar defilelerini sadece bir defile olmaktan çıkarıp olağanüstü bir showa dönüştürüyor. Bize de bu gösteriyi merak ve heyecanla izlemek kalıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.