Derinlerimde

Estetik Tasarımların Modaya Etkisi

11.09.2018
122
Estetik Tasarımların Modaya Etkisi
Estetik Tasarımların Modaya Etkisi
Estetik tasarımlar, modanın en üst kulvarında birbiri ile yarışan ve halka inen moda ürünlerine ilham vererek onların genel tarzlarını belirleyen fakat bizzat kendileri podyum dışına çıkmayan avangart tasarımlardır. Televizyonlarda, internet sitelerinde gördüğünüz garip şekillerin ve materyallerin kullanıldığı sıra dışı kostümler, estetik kaygı ile üretilmiş kostümlerdir. Bu kostümler, sokakta veya gündelik hayatta sıradan insanların giymesi için değil, verilmek istenen estetik mesajın genel olarak sektörün yüksek kesimlerine verilmesi ve en fazla veya en sık kliplerde kullanılabilmesi için tasarlanmışlardır.Estetik Tasarımlar Nelerdir?

Estetik tasarımlar genellikler, bir moda defilesi izlerken gördüğünüz kartondan yapılmış bir eteği taşıyan mankenin üstündekine benzer. Bazen bir file çoraptan şapka olarak gördüğümüz estetik tasarımlar, kimi  zaman yaprakların birleştirilmesi ile üretilen Hawaii eteği olabilir. Bitmiş süt kapları yan yana getirilerek ve birbirine bağlanılarak yapılan bir mini etek estetik tasarımın ta kendisidir. Estetik tasarım, podyumu izleyenlere estetik mesaj ve kreatif yaratıcı bir fikir verme amacıyla tasarlanır ve tekrar edilip seri üretime geçmezler. Onlar birer tane yapılırlar ve tasarımcısı tarafından altlarına imzalar atılır. Estetik tasarımlar, modada, bir sanat eseri olarak görev yaparlar ve her zaman en üst kademede dururlar.

Estetik Tasarımların Moda İle Olan İlişkisi Nedir?

            Moda, büyük zümrelerin ve sınıfların şekil verdiği oldukça geniş bir sektör olmakla beraber içerisinde farklı kategoriler oluşan çok yapılı da bir sektördür. Bundan dolayı sokağa ulaşan modanın hangi kararlardan ve durumlardan geçtiğini saptamak biraz zor olsa da, Fashion Week’ler, Fashion Party’ler etrafında gerçekleşen estetik tasarım sunumları, sokağa inen modanın neye benzeyeceği konusunda günlük yaşam modası tasarımcılarına büyük ilham vermektedirler. Yani moda, sanat ağırlıklı çalışan estetik tasarımcılar ile pratik amaçlı çalışan günlük hayat tasarımcıları arasında süren bir alışveriş ile gelişiyor ve büyüyor. Bu şekilde yeni model kıyafetler, giysiler ortaya çıkıyor veya bir kıyafette bizi çok şaşırtıp cezbeden detaylar genellikle o en üst seviyedeki podyum performanslarında sergilenen tasarımlar tarafından şekillendiriliyor.

Estetiğin Moda Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Estetik, aslında modayı desteklediği ve modanın içerisinde var olduğu sürece moda olan kıyafetler belli bir estetik zevki ve anlayışı yansıtır ve insanlar daha güzel ve etkileyici giyinmeye başlarlar. Estetik sanatı daha güzelin ve daha iyinin bulunmasını amaçladığı için, daha güzel bir  moda veya daha güzel bir kıyafet, veya daha güzel bir aksesuarın moda aracılığı ile yaratılması da ancak estetik çalışmaları ışığında olabilir. Dolayısıyla gönül rahatlığı ile söyleyebileceğimiz şey estetiğin moda üzerinde olumlu bir etki sahibi olduğudur. Hatta eğer estetik olmasaydı moda daha vurdumduymaz ve kuralsız olabilirdi ve bu da modanın belli bir gelişim süreci üzerinden gitmesine engel olabilirdi. Özetle söylemek gerekirse estetiğin moda üzerinde pozitif bir etkisi vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.